Pardubická Ryengle se loučí

Se svolením Štefan Švestky přebíráme článek, který vysvětluje rozloučení z Pardubic. Za CCCDCA děkujeme Štefanovi a Žvakovi a celému týmu pořadatelů, kteří se o nás dvacet let starali a pomáhali posouvat country taneční hnutí vpřed.

Rok 2022 nám přinese spoustu výzev a pevně doufáme, že nastane i zlepšení situace, která nám v posledních dvou letech moc času v tanečních sálech nedopřála. Některé věci nám však bere – i když to ale není úplně důsledkem událostí minulého roku. Následující článek se týká festivalu Pardubická Ryengle, který se pořádá pravidelně od roku 1999 s výjimkou posledních dvou let (2020 a 2021). Má tedy za sebou 21 úspěšných ročníků a byl součástí country tanečního světa v Česku i na Slovensku.

Předem bychom chtěli poděkovat za podporu ze strany souborů i jejich vedoucích, porotců a organizátorů v době, kdy se měl festival konat. Byla to bezprecedentní podpora, kterou jsme vnímali, a byla velmi silná. Byl to velmi působivý moment.

Naše nereakce pramenila čistě z důvodu, že jsme si chtěli dát odstup před setkáním hlavních orgánizátorů a zhodnotit podmínky pro konání dalších ročníků. Nyní, po setkání, vás tímto chceme informovat, že festival Pardubická Ryengle už organizovat nebudeme.

Je dobré uvést hlavní důvody, na jejichž základě se pořadatelé rozhodli:

– ekonomická situace kolem pronájmu a služeb, které se vážou k realizaci festivalu

– snižující se počet country tanečníků festivalu

– epidemická nejistota do budoucích let

Je třeba vám všem poděkovat za podporu a za báječných 21 ročníků, které se nám podařilo uskutečnit. Původně jsme měli v úmyslu uspořádat jen 20 ročníků a se ctí ukončit činnost. Následující ročník pak ale byl doslova vymodlen po nádherném překvapení, které jste si pro nás připravili. Třešnička v podobě 21. ročníku tedy byla skvělým nadplánem, a přestože jsme následující dva roky hodlali pokračovat, víte, jaká situace nám to znemožnila.

Každý článek by měl končit něčím hezkým. Já jsem si vybral to, čeho jsem si všiml během videobombingu, který se konal koncem listopadu 2021 na sociálních sítích na podporu festivalu. Pokud se dokážeme jako country taneční svět postavit za jeden festival, jednu akci a jednu položku v kalendáři, tak mi to vlévá do žil naději, že to s country tancováním v naší kotlině ještě není tak špatné. Semkněme se více – budeme to potřebovat zvláště v době pokovidové. Bude třeba spolupracovat, abychom nadchli novou generaci tanečníků a zároveň ve svém okolí podporovali vznik nových country tanečních souborů.

Pokud měl festival Pardubická Ryengle nějaké poselství, které by se dalo promítnout do budoucna, tak je to o přátelském setkávání se, společném předávání tanečního umu a držení pospolu.

Štefan Švestka a Vladimír Žváček

hlavní organizátoři festivalu Pardubická Ryengle v letech 1999 – 2021