Pohár mistra

Putovní pohár mistra

pohar-detail

CO JE TO PUTOVNÍ POHÁR MISTRA REPUBLIKY?

K napsání tohoto článku mě vedly některé komentáře k tomu, že pohár je nutné opět vrátit, že ho není možné sníst a podobně… Pokud tedy čtete tyto řádky, pak Vám chci sdělit hned na úvod, že mám k putovním pohárům osobní a velmi citový vztah (omlouvám se všem, kteří právě teď číst přestali, ale s tím se nedá nic dělat.)
Důvod vzniku těchto pohárů je velmi prozaický. Výbor asociace řešil problém: v každé kategorii je vždy někdo na místě prvním, druhém, atd. Všichni medailisté dostanou ceny. Jenže… Několikrát se už v historii stalo, že vítěz kategorie se nestal mistrem. Stalo se to vždy, když zvítězil zahraniční soubor. Jak takovou situaci řešit? Připravovat každoročně vždy dvě sady cen? Za co? Výbor nakonec schválil udělování putovních pohárů. Spolu s cenami za případné druhé místo v soutěži si „Mistr“ odveze kromě titulu i putovní pohár – Až potud vlastně jen ryze ekonomický kalkul…..

Ceny pro dva ročníky soutěží v Pardubicích a pro soutěž v Ostravě vytvořil Ríša Šašek – výtvarník skláren Rückl Crystal Nižbor. Oslovovat tyto sklárny počtvrté? Popáté? Po stodvaadvacáté? A stále trvat na tom, že vše bude v rámci sponzorství a tedy zadarmo? Kdo jste vyzkoušeli jednání se sponzory, sami uznáte, že to už může vyvolat pocit, že host i ryba … Nabízí se i přísloví o podaném prstu. Abychom tedy nezneužívali výrobce, ale abychom zároveň zachovali to, že odlesk tohoto „českého křišťálu“ zůstane na našich soutěžích přítomen, oslovili jsme pana výtvarníka následovně:

CHCEME putovní pohár pro mistry republiky (původně jsme zatajili, že jde o nejméně 12 kusů)
CHCEME vyjádřit, že jde o cenu pro tanečníky country (Richard je aktivním tanečníkem, ale výbor si vymínil rozhodující slovo při schvalování konečné podoby)
CHCEME aby na tomhle poháru byly všechny symboly asociace (linky, kolečka, trojúhelníky….) na námitku, že všechno přece jen není technicky možné jsme odvětili suše : „Nějak si poraďte“
CHCEME aby to všechno bylo včas…. (v tomhle jediném bodě nám nakonec sklárna nevyhověla kvůli výpadku výroby)
CHCEME aby nám bylo umožněno natáčet výrobní postup od výroby forem až po finální leštění
CHCEME aby to celé nestálo ani korunu (protože ji prostě nemáme…)
NABÍZÍME že přesvědčíme všechny organizátory soutěží, aby v sále byl vyvěšen reklamní panel výrobce
NABÍZÍME osobní účast na předání těchto pohárů (na MČR v Praze skutečně předával poháry sám jejich autor)
NABÍZÍME že www stránky asociace poskytnou přímý odkaz na stránky sklárny

Kdo vyrobil poháry?
Sklárny Rückl!!!

horniruckl

VÝSLEDEK?

Ríša Šašek se jako výtvarník potil, potil a potil, až…. Na jednání v Berouně předložil návrh, který jsme mu jako výbor ještě znegovali. Musel z nás mít ohromnou radost. Daleko větší radost, ale měla Evička Svobodová, která jela za výbor asociace (samozřejmě v doprovodu pánů) přesvědčit majitele skláren a v té době senátora, pana Ing. Rückla o tom, že sponzorské vytvoření těchto pohárů, od něho bude příjemné a milé gesto pro všechny dětské country tanečníky o kterých tenhle pán nikdy neslyšel a hlavně je nikdy neviděl.
NAKONEC ALE:
PUTOVNÍ POHÁR má základní siluetu tanečnice se širokou (dalo by se odhadovat dvoukolovou) sukní s přebohatou spodnicí, útlý pas…
PUTOVNÍ POHÁR má na sukni sklady, do kterých je možno vepsat až 24 mistrů republiky (až jich tam všech 24 bude, stane se každé jméno skutečnou součástí historie)
PUTOVNÍ POHÁR umí tančit, na jeho kulaté spodní části jej můžete roztočit a po dotančení vrátit do stojánku – jedná se o ručně vyrobený originál (jste-li šťastnými držiteli dvou zároveň – snadno si to vyzkoušíte)
PUTOVNÍ POHÁR obsahuje všechny symboly asociace – logo CCCDCA, linky, trojúhelník, kruh (technicky sem už nebylo možno „nacpat“ čtverec (to bylo na profesionálního výtvarníka moc) ale na základě kompromisu je čtvercový alespoň stojánek
PUTOVNÍ POHÁR byl na naše přání doplněn o všechny držitele titulu mistra a mapuje tak historii celého mistrovství ČR v country tancích příslušné kategorie
PUTOVNÍ POHÁR je vyroben tak, aby text na stěně trojbokého jehlanu byl čitelný 2x z jednoho místa

pohar-velky

Mnozí se ptají na cenu – co k tomu říct?
Skutečnou cenu tento pohár získá až tím, že budou postupně obsazována políčka pro ty, kdo našli odvahu mistrovství zorganizovat a především pro ty, kteří tuto trofej získali do svého držení. Čas dvaceti čtyř let je dostatečně dlouhý pro to, aby se tady sešla třeba jména rodičů a dětí… V současné době se zpracovávají záběry natočené při výrobě těchto pohárů. Až uvidíte tento materiál v konečné podobě, možná si uvědomíte, že vyrobit takovýto „kus skla“ není vůbec jednoduché…. Také jeho získání (byť na jeden rok), by proto nemělo být jen tak!

P.S. když se tohle všechno podařilo zajistit (včetně ozdobných obalů, které pro nás zhotovila Vězeňská služba ČR ve věznici Oráčov), tak došlo na změnu pravidel a jen tak, jakoby se nechumelilo, přibyly další kategorie…

Prohlédněte si všichni, v jaké vybrané společnosti se pohybujeme – ceny ze skláren Rückl dostávají nejen golfisté, tenisté a jiní sportovci, ale sklárna vyrábí i České lvy, vytvořili zde cenu pro Star Dance, ale i pro V. Havla či M. Olbraightovou. Po dokončení soupravu mešního skla pro podzimní návštěvu papeže slíbili doplnit i naši sadu putovních pohárů…

VELIKÉ DÍKY!!!!!!

Mistry ČR pak prosíme, aby pohár vrátili do konce března členům vedení po domluvě, aby se vše stihlo připravit pro další ročník MČR.


Od roku 2023 máme nové poháry pro mistry jednotlivých kategorií. Díky péči Ivony Křivanové a Jirky Blažka z TCS Zuzana Znojmo.